Σχολικές Γιορτές

Γιορτή Χριστουγέννων 2014, Β΄τάξη

Τα "ήθη και έθιμα της Αράχωβας για τις γιορτές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς", είναι ένα θεατρικό που γράφτηκε από εμάς τις δασκάλες της Β' τάξης. Συλλέξαμε υλικό από το βιβλίο του Ηλία Λιάκου   "Στο δάσκαλό μας με αγάπη", το οποίο εμπλουτίσαμε με ιστορίες που άκουσαν τα παιδιά από τους μεγαλύτερους. Οι μαθητές μας συμμετείχαν και στο στήσιμο του σκηνικού, καθώς έφεραν από τα σπίτια τους στολές και άλλα αντικείμενα καθημερινής χρήσης.

Τόσο η συγγραφή, όσο και οι πρόβες αλλά και η ίδια η παράσταση, έδωσαν την ευκαιρία σ' εμάς, τους μαθητές μας και σε όλους τους θεατές, να ξαναθυμηθούμε εικόνες από άλλες εποχές, όπως επίσης και να μάθουμε νέες πληροφορίες για τη λαογραφία του τόπου μας.

Κρέμου Μαρία-Χρυσαφούλα, Κορίτου Αικατερίνη.

pdf Ήθη και έθιμα της Αράχωβας για τις γιορτές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς