Τάξη α1

Χελιδονίσματα από την Α΄ τάξη

Κάθε 1η Μαρτίου σε κάποιες περιοχές της Ελλάδας, όπως στη Θράκη, στην Αιανή κοζάνης, στα Σιάννα της Ρόδου και σε κάποια χωριά της Θεσσαλίας, ακούγονται τα χελιδονίσματα. Τα παιδιά της κάθε περιοχής τραγουδούν τα τραγούδια αυτά -τα χελιδονίσματα-, για να καλωσορίσουν τα χελιδόνια και την Άνοιξη, κρατώντας στα χέρια τους ένα ξύλινο χελιδόνι.

Το έθιμο αυτό, που έχει τις ρίζες του στην αρχαία Ελλάδα, αναβίωσαν στα δρομάκια της Αράχωβας οι μαθητές της Α΄τάξης (Α1 και Α2) του δημοτικού σχολείου με τη συνοδεία των δασκάλων τους της κ. Μαρίτας Αναγνωστοπούλου και κ. Αρχοντούλας Νικολακοπούλου αντίστοιχα, καθώς και της μουσικού του σχολείου κ.Αγγέλου Ιουλίας. Kατασκεύασαν ένα χάρτινο χελιδόνι με κουδουνάκι και το κρατούσαν καθώς τραγουδούσαν το χελιδόνισμα (ή τη χελιδόνα).

Δείτε  το βίντεο από την αναβίωση του εθίμου: