Αθλητικές Δραστηριότητες

2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Τη Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015 στο Σχολείο μας γιορτάσαμε τη 2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, με θέμα: "Σχολικός Αθλητισμός-Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα".

Οι μαθητές ήρθαν στο σχολείο και το πρωτο δίωρο παρακολούθησαν στο εργαστήριο πληροφορικής,  βίντεο σχετικά με τους Ολυμπιακούς Αγώνες,

Στη συνέχεια μέσα στις τάξεις τους, έφτιαξαν κολλάζ και διάφορες άλλες κατασκευές εμπνευσμένες από τα Ολυμπιακά Ιδεώδη.

Ταυτόχρονα στο Γυμναστήριο του σχολείου τα παιδιά αγωνίστηκαν στα αθλήματα του βόλεϊ και του γερμανικού για ΑΜΕΑ.

Τις επόμενες ώρες όλο το σχολείο επισκεύτηκε το Γήπεδο, όπου οι μαθητές πραγματοποίησαν διάφορα αθλήματα στίβου.

Μέσα από όλες αυτές τις δραστηριότητες οι μαθητές του σχολείου μας εμπνεύστηκαν, προβληματίστηκαν αλλά και ευαισθητοποιήθηκαν σχετικά με τα Ολυμπιακά Ιδεώδητων Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αθλημάτων.

1η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Δείτε εδώ την έκθεση των πεπραγμένων της διοργάνωσης της 1ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού στο σχολείο μας την Δευτέρα 6 Οκτωβρίου 2014.

Πατήστε εδώ για να δείτε το βίντεο που δημιουργήθηκε με φωτογραφίες από ενδεικτικές   δραστηριότητες που υλοποιήθηκαν εκείνη την ημέρα.

Αθλητική Ημέρα

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος την Τετάρτη 18 Ιουνίου, πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η αθλητική ημέρα στο σχολείο μας. Η Α΄ τάξη συμμετείχε με κινητικά παιχνίδια (σκυταλοδρομίες):

Η Β΄ τάξη πραγματοποίησε μουσικά παιχνίδια με στεφάνια:

Η τάξεις Γ΄ και Δ΄ συναγωνίστηκαν στο γερμανικό:

Τα κορίτσια των τάξεων Ε΄ και ΣΤ΄ έπαιξαν πετοσφαίριση:

Τα αγόρια των τάξεων Ε΄ και ΣΤ΄ συμμετείχαν στο διαγωνισμό τριπόντων, για ακόμη μία φορά με μεγάλη επιτυχία:

Η αθλητική μας ημέρα τελείωσε με αγώνα καλαθοσφαίρισης των αγοριών της Ε΄ και Στ΄ τάξης:

και με βράβευση των νικητών:

Την γιορτή διοργάνωσαν και επιμελήθηκαν οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας: Κουτσούμπας Χρήστος και Γαργαλέτσιος Δημήτριος.