Projects

Let?s do it Greece 2016 - Γίνε η Αλλαγή που Περιμένεις!

Σχολική Εβδομάδα εθελοντισμού Let?s do it Greece, από τη Δευτέρα 11 Απριλίου έως και την Κυριακή 17 Απριλίου 2016, με σκοπό την εφαρμογή των αρχών και επιδιώξεων της εκπαίδευσης για την Αειφόρο Ανάπτυξη στα σχολεία.

Η δική μας Δράση:

• ΓΙΝΕ ΕΣΥ Η ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ!!!
  •       Στις 17 Απριλίου μαζευτήκαμε η Στ?  τάξη μαζί με τους δασκάλους μας και τους γονείς μας στο σχολείο μας, για να κάνουμε μια δράση που ονομάζεται ?Let?sdoitGreece?. Σε αυτήν την δράση συμμετείχαν περισσότερες από 500 πόλεις από όλη την Ελλάδα. Εμείς καθαρίσαμε  το χωριό μας την Αράχωβα, βάψαμε το σχολείο μας και φυτέψαμε διάφορα πολύχρωμα λουλούδια στο παρτέρι μας.
  •        Όταν μας είπαν ότι θα κάνουμε αυτή τη δράση για το χωριό μας χάρηκα πάρα πολύ. Σκέφτηκα ότι θα προσπαθήσουμε εμείς παρόλο που είμαστε μικροί να βοηθήσουμε. Ανυπομονούσα πάρα πολύ, μέχρι που έφτασε η μέρα να πάμε στο σχολείο μας.
  •         Όταν πήγαμε εκεί, είδα όλους τους συμμαθητές μου να βάφουν το σχολείο, ενώ οι μεγάλοι φύτευαν λουλούδια. Τότε πήρα και εγώ δύο πινέλα και άρχισα να ζωγραφίζω. Μόλις τελειώσαμε μείναμε έκπληκτοι από το αποτέλεσμα. Μετά πήγαμε σε ένα μαγαζί όλοι μαζί για φαγητό. Μετά το φαγητό, φύγαμε και πήγαμε στα σπίτια μας. Ήταν μια αξέχαστη εμπειρία που θα ήθελα του χρόνου να το ξανακάνουμε!!!!!!
  •                   LET?S DO IT GREECE
  • Κοραλία Οικονόμου

•     Το Let?sdoitGreeceείναι μια από τις μεγαλύτερες   εκστρατείες εθελοντισμού στην Ελλάδα. Η συμμετοχή παιδιών κάθε ηλικίας σε μια τόσο θετική περιβαλλοντική κίνηση, μπορεί μετά από πολλά χρόνια να αλλάξει σημαντικά τη στάση πολλών ανθρώπων απέναντι στο περιβάλλον, σε θέματα όπως η συλλογή των απορριμμάτων, και γενικά ο καθαρισμός της περιοχής  στην οποία μένουμε.
  •     Αυτό που αισθάνθηκα εγώ, είναι αγάπη και συγκίνηση για τον τόπο στον οποίο ζω και θέλω να τον διατηρώ καθαρό και για τα επόμενα χρόνια. Το Let?sdoitπρέπει να συνεχιστεί, γιατί έτσι η ελπίδα του εθελοντισμού θα παραμείνει πάντα ζωντανή.
  •    Επίσης, η χώρα μας, η Ελλάδα είναι από τις πιο όμορφες χώρες του κόσμου, ειδικά τώρα που πλησιάζει το καλοκαίρι. Γι? αυτό πρέπει να διατηρούμε όλοι καθαρές τις παραλίες μας από τα σκουπίδια και τις θάλασσες από τα διάφορα απόβλητα.
  •                                                                          Μαρία Αγγελή

• Το πρόγραμμα Let?sDoitGreeceήταν κατά τη γνώμη μου ένα από τα πιο ενδιαφέροντα προγράμματα, καθώς τα παιδιά του Γυμνασίου, του Λυκείου και του Δημοτικού ,δούλεψαν ομαδικά για να ομορφύνουν την Αράχωβα, αποτελώντας οι ίδιοι την αλλαγή που όλοι περιμένουν.
  • Το τελικό αποτέλεσμα είναι ιδιαιτέρως εντυπωσιακό και αποτελεί ταυτόχρονα το κίνητρο για τη συνέχιση του προγράμματος αυτού και τα επόμενα χρόνια.
  • Χριστίνα Καΐλη

• ?ΓΙΝΕ Η ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ-LET?SDOITGREECE??
  • Ήταν μια ανέλπιστα καλή ημέρα . Η συνεργασία μεταξύ μαθητών και γονιών ήταν άψογη , και σε αυτό οφείλεται το εκπληκτικό αποτέλεσμα .
  • Ο γεμάτος με γκράφιτι τοίχος , δεν ταίριαζε στην εικόνα ενός δημοτικού σχολείου ?? Στόχος ???
  • Έτσι οι τοίχοι βάφτηκαν με χαρούμενα χρώματα και «στολίστηκαν» με πολύ ωραίες ζωγραφιές και παιδική φαντασία.
  • Ελπίζω και στο μέλλον ο σύλλογος γονέων , αλλά και το σχολείο να συμμετέχουν σε τέτοιες δράσεις.
  • Γενικά το συμπέρασμα που έβγαλα μέσα από όλη αυτή την κατάσταση είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ  να γίνεις η αλλαγή που περιμένεις!!!
  •                       Στάθης  Κουτσονικόλας.

Φιλαναγνωσία στη Γ΄τάξη

• Στο πλαίσιο της Φιλαναγνωσίας οι μαθητές της Γ΄τάξης πήραν μέρος στον 5ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης από τις εκδόσεις «Μεταίχμιο». Δάβασαν το βιβλίο «Ο θείος Πλάτων» της Άλκης Ζέη.
  • Τα ανίψια του θείου Πλάτωνα βρίσκονται στη Ρωσία εξαιτίας του εμφύλιου πολέμου της Ελλάδας και εκεί έχουν ως συντροφιά τον Πλάτωνα, το λούτρινο γαϊδουράκι που τους στέλνει ο θείος τους απότην Ελλάδα. Στο κεφάλαιο του βιβλίου με τίτλο «Μια γριούλα που τη λένε Μπάμπουσκα»,  ο Πλάτων βρίσκεται θαμμένος κάτω από το χιόνι της Ρωσίας. Στο μάθημα της Πληροφορικής τα παιδιά της Γ΄τάξης εμπνεύστηκαν από το κεφάλαιο αυτό, εικονογράφησαν κάποια αποσπάσματα με το λογισμικό TuxPaint και δημιούργησαν το παρακάτω βιβλίο:

Συνεργάστηκαν οι εκπαιδευτικοί:

Γ1:  Κατσικά Κωστούλα

Γ2: Χριστοδούλου Έλλη

Πληροφορική: Αντωνίου Μαριάνθη

Παρουσίαση παλιών αντικειμένων από τη Β΄ τάξη.

Με αφορμή συγκεκριμμένες ενότητες της Γλώσσας και της Μελέτης Περιβάλλοντος, οι μαθητές της Β΄ τάξης συνέλεξαν παλιά αντικείμενα της οικογένειάς τους, παρουσιάζοντας την ιστορία τους. Δείτε τις  φωτογραφίες των αντικειμένων:

P1010458a

Αρχιτεκτονική για παιδιά

Το σχολείο μας συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Αρχιτεκτονική για παιδιά" και "Αδελφοποίηση σχολείων που στεγάζονται σε ιστορικά κτίρια - λαλούν σύμβολο" με την εκπαιδευτικό Τσικοπούλου Γεωργία και το τμήμα Ε2. Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε το Σάββατο 13 Ιουνίου στο Δημοτικό Σχολείο Αράχωβας καθώς και στις ημερίδες λήξης του σχολ. έτους 2014-15 που οργάνωσε η Σχολ. Σύμβουλος  1ης περ. Π.Ε. ν. Βοιωτίας κ. Κατσιφή Σπυριδούλα.

Δείτε το αρχείο της παρουσίασης:

• και το βίντεο που δημιουργήθηκε με υλικό του προγράμματος:

Φιλαναγνωσία στη Β΄τάξη.

Στην ώρα της φιλαναγνωσίας οι μαθητές της Β΄ τάξης παίρνουν δραστικό ρόλο, γίνονται οι ίδιοι μικροί αναγνώστες διαπραγματευόμενοι τα κείμενα σαν δάσκαλοι.

ANAGNOSI1

ANAGNOSI3