Εκπαιδευτικές επισκέψεις

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα-Το δάσος πηγή ζωής (Στ΄ τάξη)

Στα πλαίσια της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης πραγματοποιήθηκε εκδρομή των δύο τμημάτων της Στ΄ τάξης σε συνεργασία με το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Άμφισσας. Τα δύο τμήματα πήγαν στην περιοχή της Παλαιοπαναγιάς με στόχο να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα που αφορούν το περιβάλλον και να γνωρίσουν τη χλωρίδα και την πανίδα του τόπου μας.

Αρχικά πραγματοποιήθηκε μια συζήτηση για το δάσος και οι μαθητές θυμήθηκαν έννοιες όπως οικοσύστημα, δασικό οικοσύστημα, χλωρίδα και πανίδα.

Στη συνέχεια συνδέσαμε το θεωρητικό υπόβαθρο που χτίσαμε με την πραγματικότητα. Το δασικό οικοσύστημα!!! Εξερευνήσαμε το δάσος και αναλυτικότερα

μετρήσαμε την ηλικία των δέντρων, μετρήσαμε την υγρασία και τη θερμοκρασία του εδάφους,

συλλέξαμε διάφορα είδη ζωντανών οργανισμών,

μετρήσαμε πόσα είδη φυτών και εντόμων υπάρχουν στην περιοχή μας,

δημιουργήσαμε τη δική μας φανταστική τροφική αλυσίδα,

και πάνω απ? όλα παρατηρήσαμε τη φύση και απολαύσαμε έναν υπέροχο περίπατο στο δάσος!!!

Επίσκεψη στο Ρολόι του Παλιού Δημοτικού Σχολείου..

Το ιστορικό ρολόι στο Παλιό Δημοτικό Σχολείο Αράχωβας έγινε επισκέψιμο! και αγαπήθηκε αμέσως από τους μικρούς μαθητές.