Εκπαιδευτική επίσκεψη στους Δελφούς

• Την Παρασκευή 26-9-2014 επισκεφθήκαμε το Μουσείο και τον Αρχαιολογικό χώρο των Δελφών, συμμετέχοντας στον εορτασμό της παγκόσμιας ημέρας πολιτιστικής κληρονομιάς. Εκεί πήραμε μέρος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που είχαν σχεδιάσει οι υπεύθυνοι." Ακούσαμε" ιστορίες και μύθους από τα αγάλματα, παρατηρήσαμε πολλά από τα εκθέματα του Μουσείου, κάναμε αρκετές ερωτήσεις και πήραμε τις αντίστοιχες απαντήσεις, περπατήσαμε στην Ιερά οδό, είδαμε από κοντά το Θησαυρό των Αθηναίων, κοιτάξαμε προσεκτικά το ναό του Απόλλωνα, θαυμάσαμε το αρχαίο θέατρο και φυσικά βγάλαμε πολλές φωτογραφίες!
  • Στο τέλος με την καθοδήγηση υπεύθυνων μουσειοπαιδαγωγών απασχοληθήκαμε δημιουργικά με διάφορες δραστηριότητες γλωσσικές και εικαστικές.
  • Φεύγοντας συνειδητοποιήσαμε ότι τα μουσεία δεν έχουν απλά ακαδημαΐκό χαρακτήρα, αλλά μπορούν να εμπλουτίσουν τη σχολική ύλη και να λειτουργήσουν ως χώροι διαδραστικής διδασκαλίας.
  •                                                  Δ' τάξη Δημοτικού Σχολείου Αράχωβας