Νέα-Ανακοινώσεις

• Πρόσκληση
  • Η Σχολική Σύμβουλος της 1ης Εκπ/κής Περιφέρειας Π.Ε Κατσιφή ? Χαραλαμπίδη Σπυριδούλα και της 2ης Εκπ/κής Περιφέρειας Π.Ε Σκόνδρα Ασημίνα και η Σχολική Σύμβουλος της 29ης Περιφέρειας Προσχολικής Αγωγής Μπασαγιάννη Ελευθερία προσκαλούν τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς στη διεξαγωγή επιμόρφωσηςστις 28  Σεπτεμβρίου, ημέρα Δευτέρα, στην αίθουσα του Συνεδριακού της Κρύας από τις 5μ.μ. έως στις 9 μ.μ. με θέμα:
  • Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΣΤΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΦΗΒΟΥ ΠΟΥ ΘΡΗΝΕΙ

•                              ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ
        • H εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί σε συνεργασία με τη ΜΕΡΙΜΝΑ (Μη Κερδοσκοπική Εταιρία για τη Φροντίδα Παιδιών και Οικογενειών στην Αρρώστια και το Θάνατο) και το Σύλλογο Εκπαιδευτικών Π.Ε Λιβαδειάς
        • Οι εισηγήσεις και τα βιωματικά εργαστήρια θα ακολουθήσουν τον εξής άξονα:

1. Γενική εισαγωγή στις έννοιες του πένθους και του θρήνου
  2. Ιδιαιτερότητες του θρήνου των παιδιών και των εφήβων
  3. Εκδηλώσεις και διεργασίες θρήνου
  4. Παράγοντες που επηρεάζουν το θρήνο των παιδιών και των εφήβων
  5. Βασικές αρχές στήριξης του παιδιού και του εφήβου που θρηνεί
  6. Ο ρόλος της σχολικής κοινότητας και του εκπαιδευτικού στη στήριξη μαθητών που θρηνούν