Αθλητικές Δραστηριότητες

2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Τη Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015 στο Σχολείο μας γιορτάσαμε τη 2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, με θέμα: "Σχολικός Αθλητισμός-Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα".

Οι μαθητές ήρθαν στο σχολείο και το πρωτο δίωρο παρακολούθησαν στο εργαστήριο πληροφορικής,  βίντεο σχετικά με τους Ολυμπιακούς Αγώνες,

Στη συνέχεια μέσα στις τάξεις τους, έφτιαξαν κολλάζ και διάφορες άλλες κατασκευές εμπνευσμένες από τα Ολυμπιακά Ιδεώδη.

Ταυτόχρονα στο Γυμναστήριο του σχολείου τα παιδιά αγωνίστηκαν στα αθλήματα του βόλεϊ και του γερμανικού για ΑΜΕΑ.

Τις επόμενες ώρες όλο το σχολείο επισκεύτηκε το Γήπεδο, όπου οι μαθητές πραγματοποίησαν διάφορα αθλήματα στίβου.

Μέσα από όλες αυτές τις δραστηριότητες οι μαθητές του σχολείου μας εμπνεύστηκαν, προβληματίστηκαν αλλά και ευαισθητοποιήθηκαν σχετικά με τα Ολυμπιακά Ιδεώδητων Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αθλημάτων.