ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

Έχω, έχεις, έχει... έχουμε όλοι δικαιώματα!!!

Την Πέμπτη 20 Νοεμβρίου 2014, αλλάξαμε το ωρολόγιο πρόγραμμα, γιατί γιορτάσαμε την Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα των Παιδιών!

Μιλήσαμε γι' αυτά τα δικαιώματα, αλλά και για τις υποχρεώσεις που μας δημιουργούν.

Είδαμε ένα πολύ έξυπνο, παραστατικό και χαριτωμένο βιντεάκι που δημιούργησαν συμμαθητές μας  από κάποιο άλλο ελληνικό σχολείο.

Μπορείτε  εδω να το δείτε κι εσείς... κι εμείς ακόμα μία φορά.

Διαβάσαμε το  καταπληκτικό βιβλίο του Ευγένιου Τριβιζά "Όλοι γεννιόμαστε ελεύθεροι" και αν θέλετε μπορείτε να το διαβάσετε κι εσείς  στην ηλεκτρονική βιβλιοθήκη του Μικρού Αναγνώστη

( paramithi-paramithi.blogspot.gr/2013/09/blog-post_29.html )

Φτιάξαμε τη δικιά μας αφίσα και υπογράψαμε όλοι τα δικαιώματά μας!

Σαν απίθανα τεταρτάκια που είμαστε όμως... προσθέσαμε ένα ακόμα άρθρο, το δικό μας, στα όσα έχουν ήδη καθιερωθεί για τα δικαιώματα των παιδιών κι... ελπίζουμε να συμπεριληφθεί κι αυτό!

( Για όσους δεν κατάλαβαν: Έχουμε δικάιωμα να τρώμε γλυκολιχουδιές!!! )