Μαθαίνοντας την "κομποστοποίηση"!

τα πλαίσια της εβδομάδας της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης - η οποία έχει καθιερωθεί τη δεύτερη εβδομάδα του Οκτωβρίου- πήραμε την πρωτοβουλία να "εντρυφήσουμε" στην ανακύκλωση και ειδικότερα στην κομποστοποίηση, που αποτελεί προσφιλή δραστηριότητα της εποχής μας.

Κατά την ώρα της Ευέλικτης Ζώνης, αποφασίσαμε να μάθουμε τι σημαίνει "κομποστοποίηση" και στη συνέχεια να δημιουργήσουμε μια πειραματική γωνιά κομποστοποίησης

ακριβώς έξω από το σχολείο, ώστε να είναι εύκολη η πρόσβασή μας σ'αυτή.

Στην πρωτοβουλία  μας σημαντική ήταν η αρωγή του Κ.Π.Ε. Άμφισσας και συγκεκριμένα του κυρίου Γιώργου Κοττή,

τον οποίο ευχαριστούμε πολυ για το υλικό που μας έστειλε.

Στη συνέχεια έγινε ενημέρωση των γονέων, οι οποίοι με τη σειρά τους υποστήριξαν την υλοποίηση του εγχειρήματος.

Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τους κυρίους  Χαράλαμπο Λαγογιάννη και Παναγιώτη Ανδρέου, για την πολύτιμη συνεργασία.

Τα πρωτάκια έμαθαν, συνεργάστηκαν, χάρηκαν  και απόλαυσαν τη δράση!!!

Πατήστε στην παρακάτω εικόνα για να μεταφερθείτε στην σελίδα του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου όπου είναι αναρτημένο το βίντεο της δράσης μας: