Περί Μουσικής

Τα τραγούδια του τρύγου

Από τις αρχές Σεπτεμβρίου μέχρι και τις αρχές Οκτωβρίου στον ελλαδικό χώρο γίνεται ο τρύγος, γι΄αυτό ο Σεπτέμβρης σε κάποιες περιοχές ονομάζεται και "τρυγητής".

Το αμπέλι και το κρασί συνδέονται άμεσα με τη μυθολογία, την ιστορία και την τέχνη, αφού αποτελούν μέρος της ζωής των Ελλήνων από τα αρχαία χρόνια. Στην αρχαία Ελλάδα το κρασί ελιχε το δικό του θεό, τον Διόνυσο και συμμετείχε στις γιορτές, στις τελετουργίες και στα συμπόσια, ενώ εξέχουσα παραμένει η θέση του και στη χριστιανική λατρεία.

Πλήθος δημοτικών τραγουδιών που ονομάζονται "τα τραγούδια του τρύγου" συνόδευαν τη διαδικασία του τρύγου, καθώς μέχρι και τα μέσα του προηγούμενου αιώνα ήταν περισσότερο μια γιορτή παρά μια αγροτική εργασία.

Οι μαθητές της Β΄ τάξης τραγουδούν το τραγούδι "τα σταφύλια μου τρυγώ" με τη συνοδεία ιδιόφωνων μουσικών οργάνων.

Πατήστε στην παρακάτω εικόνα, για να  μεταφερθείτε στη σελίδα του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου όπου είναι αναρτημένο το αντίστοιχο βίντεο: